Council Members
The Council of the Association consists of the elected members and the Officers (who may or may not be elected members), and is responsible for establishing and carrying out the Association’s policies, and for carrying on its business subject to the provisions of this Constitution and to such directions as may be given at any Annual or other General Meeting of the Association.
The Council consists of at most sixty regular members elected by the regular membership of the Association. Four elected members of the Council represent the retired members of the Association.
Constituency | Term End | Member | ||
---|---|---|---|---|
101 | Anthropology; Sociology; Centre for Criminology and Sociolegal Studies | 2026 | Judith Taylor | judith.taylor@utoronto.ca |
102 | Psychology; Geography | 2025 | Deborah Cowen | deb.cowen@utoronto.ca |
103 | Chemistry; Earth Sciences; School of the Environment | 2024 | Michael Thompson | m.thompson@utoronto.ca |
104 | Cell & Systems Biology; Ecology & Evolutionary Biology | 2025 | Helen Rodd | helen.rodd@utoronto.ca |
106 | Art History; Classics; Centre for Drama, Theatre and Performance Studies; Centre for Comparative Literature; Centre for Medieval Studies | 2025 | Antje Budde | a.budde@utoronto.ca |
107 | Near and Middle Eastern Civilizations; East Asian Studies | 2024 | Azita Taleghani | azita.taleghani@utoronto.ca |
108 | English | 2026 | Thom Dancer | thom.dancer@utoronto.ca |
109 | Italian Studies; Slavic Languages & Literatures; Spanish & Portuguese | 2025 | Sanda Munjic | sanda.munjic@utoronto.ca |
110 | History | 2024 | Max Mishler | max.mishler@utoronto.ca |
111 | Mathematics | 2026 | Fabian Parsch | fabian.parsch@utoronto.ca |
112 | Philosophy; Study of Religion; History & Philosophy of Science & Technology | 2026 | Ruth Marshall | ruth.marshall@utoronto.ca |
113 | Astronomy & Astrophysics; Physics | 2025 | Anton Zilman | zilmana@physics.utoronto.ca |
114 | Political Science and the Munk School of Global Affairs and Public Policy | 2024 | Vacant | Download nomination form |
115 | Economics | 2025 | Joseph Steinberg | joseph.steinberg@utoronto.ca |
116 | Linguistics; French; Germanic Languages & Literatures | 2026 | Angelica Fenner | angelica.fenner@utoronto.ca |
117 | Computer Science; Statistics | 2026 | Vacant | Download nomination form |
119 | Victoria University, Trinity College; St. Michael’s College | 2026 | Michael Attridge | attridge@utfa.org |
120 | New College; Innis College; Transitional Year Program | 2025 | Chandni Desai | ch.desai@utoronto.ca |
121 | University College; Woodsworth College; SGS | 2026 | Beth Fischer | beth.fischer@utoronto.ca |
201 | UTM: Humanities & Management (2) - Department of Visual Studies; Institute for Communication & Culture; English & Drama; Historical Studies; Institute for Study of University Pedagogy | 2024 | Sheliza Ibrahim | sheliza.ibrahim@utoronto.ca |
2025 |
John Ricco |
|||
203 | UTM: Social Sciences - Anthropology; Geography; Political Science; Psychology; Sociology | 2025 | Jiaying Gu | jiaying.gu@utoronto.ca |
204 | UTM: Sciences (2) - Biology; Chemical & Physical Sciences; Mathematics & Computer Science | 2026 | Wagih Ghobriel | wagih.ghobriel@utoronto.ca |
2025 | Saša Stefanović | sasa.stefanovic@utoronto.ca | ||
301 | UTSC: Humanities (2) - Arts, Culture; & Media; Language Studies; English; Historical & Cultural Studies; Philosophy | 2025 | Katherine Blouin | katherine.blouin@utoronto.ca |
2024 | Rena Helms-Park | rena.helms.park@utoronto.ca | ||
302 | UTSC: Social Science - Social Sciences GDS; Anthropology; Departure of Health & Society; Human Geography; Political Sciences; Sociology | 2026 | Girish Daswani | girish.daswani@utoronto.ca |
303 | UTSC: Management & Economics | 2025 | Liang Chen | lh.chen@utoronto.ca |
304 | UTSC: Physical & Environmental Sciences; Computer & Mathematical Sciences | 2025 | Vacant | Download nomination form |
305 | UTSC: Life Sciences - Biological Sciences; Psychology | 2024 | Vacant | Download nomination form |
401 | Civil Engineering - Civil & Mineral Engineering | 2024 |
Giovanni Grasselli |
|
402 | Chemical Engineering & Applied Chemistry; Materials Science and Engineering | 2024 |
Jun Nogami |
|
403 | Edward S. Rogers Sr. Department of Electrical & Computer Engineering | 2026 | Vacant | Download nomination form |
404 | Mechanical & Industrial Engineering; Institute for Studies in Transdisciplinary Engineering Education & Practice (ISTEP); Institute of Aerospace Studies | 2024 | Elham Marzi | elham.marzi@utoronto.ca |
501 | Nutritional Sciences; Institute of Medical Science; Miscellaneous Medicine | 2025 | Elena Comelli | elena.comelli@utoronto.ca |
502 | Health Policy, Management & Evaluation; Public Health Sciences | 2025 | Arjumand Siddiqi | siddiqi@utfa.org |
503 | Occupational Science and Occupational Therapy, Physical Therapy, Speech-Language Pathology and Rehabilitation Sciences | 2026 | Susan Wagner | susan.wagner@utoronto.ca |
504 | Donnelly Centre for Cellular and Biomolecular Research; Biochemistry; Molecular Genetics and Immunology | 2024 | Zhaolei Zhang | zhaolei.zhang@utoronto.ca |
505 | Laboratory Medicine & Pathobiology, Pharmacology, Physiology | 2024 |
Adria Giacca |
adria.giacca@utoronto.ca |
601 | OISE/UT (4) - Curriculum, Teaching & Learning, Human Development & Applied Psychology, Social Justice & Education; ICS Lab School, Leadership, Higher & Adult Education | 2025 | Kimberley MacKinnon | kimberley.mackinnon@utoronto.ca |
2023 | Vacant | |||
2024 | Leslie Stewart Rose | leslie@utfa.org | ||
2024 |
Jeff Bale |
|||
701 | Music | 2026 | Nasim Niknafs | niknafs@utfa.org |
702 | Kinesiology & Physical Education | 2025 | Simon Darnell | simon.darnell@utoronto.ca |
703 | Dentistry | 2026 | Vacant | Download nomination form |
704 | Law | 2024 | Anver Emon | anver.emon@utoronto.ca |
705 | Information Studies; Social Work | 2024 | Patrick Keilty | p.keilty@utoronto.ca |
706 | Joseph L. Rotman School of Management (2) | 2026 | Maureen Stapleton | stapleton@utfa.org |
2024 | Byung Soo Lee | byungsoo.lee@utoronto.ca | ||
707 | Nursing | 2026 | Denise Gastaldo | denise.gastaldo@utoronto.ca |
708 | Architecture, Landscape & Design; Forestry | 2026 | Erica Kim | EricaS.Allen-Kim@daniels.utoronto.ca |
709 | Leslie Dan Faculty of Pharmacy | 2025 | Vinita Arora | vinita.arora@utoronto.ca |
801 | Librarians (3) | 2026 | Whitney Kemble | kemble@utfa.org |
2024 | Kathleen Scheaffer | kathleen.scheaffer@utoronto.ca | ||
2025 | James Mason | j.mason@utoronto.ca | ||
901 | Retired Members (4) | 2025 | Geraldine (Jody) MacDonald | g.macdonald@utoronto.ca |
2025 | Mary Alice Guttman | maryalice.guttman@utoronto.ca | ||
2024 | Edward Barbeau | barbeau@math.toronto.edu | ||
2024 | Raymond Kwong | r.kwong@utoronto.ca |
Members not Elected to Represent a Constituency | |||
---|---|---|---|
Member | Term End | ||
Richard Carter | Unit Chair, St. Michael’s Unit | richard.carter@utoronto.ca | 2024 |
Rob Gillezeau | Member-at-Large | gillezeau@utoronto.ca | 2025 |
Sherri Helwig | Vice-President, Grievances | helwig@utfa.org | 2024 |
Ariel Katz | Vice-President, Salary, Benefits, Pensions and Workload | katz@utfa.org | 2025 |
Cynthia Messenger | Past-President | cynthia.messenger@utoronto.ca | 2024 |
Steve Rupp | Chair, Retired Members Committee | rupp@utfa.org | 2024 |
Harriet Sonne de Torrens | Chair, Librarians Committee | harriet.sonne@utfa.org | 2024 |
Terezia Zorić | President | zoric@utfa.org | 2026 |